.

در کوتاه مدت شکست کرونا فقط یک راه حل دارد

 

به نام خدا

  در جلسه دیروز ۲۴ فروردین، ستاد استانی مدیریت کرونا کرمان مصوب شد تمامی صنوف پارچه‌فروشی‌، پوشاک، کیف و کفش و طلافروش علاوه بر بازار سنتی و پاساژها در خیابانهای شهر نیز تا ۳۰ فروردین‌ماه تعطیل شوند و این در حالی است که مصوبه مذکور با ستاد ملی مغایر است و مهمتر این که لازم اجراست هرچند که مشکلات این قشر از کسبه و یا موارد مشابه نادیده گرفته شده، و نکته قابل تامل دیگر این است که به اصطلاح معروف با این شل و سفت کردن، کرونا شکست نمی خورد یک طرف، بلکه زیانهای ناشی از طولانی شدن شکست کرونا و چنین تصمیماتی نیز غیر قابل جبران خواهد بود.

   راه حل شکست کرونا در شرایط فعلی   

   تعطیلی و قرنطینه کامل کشور فقط به مدت یک ماه و نه کمتر و نه بیشتر، البته در سطح ملی و به شرح ذیل:

   هر نوع حقوق کارمند دولت یا بخش خصوصی، سود بانکی، اجاره بها و.... در این یکماه پرداخت نشود همچنین اقساط وام بدون دیرکرد، سررسید هر نوع بدهی اعم از چک و سفته و غیره و..... به مدت این یکماه عقب افتد به زبانی ساده تصور شود این یک ماه وجود نداشته.

   در این یک ماه مردم فقط به احتیاجات و خدمات ضروری اکتفا کنند و هیچ یک از شهروندان اجازه خروج از منزل نداشته  و این نیازهای ضروری توسط تلفن یا خرید آنلاین و مشابه تامین شود.

   تمام فروشگاههایی که کالاهای تند مصرف و یا کالاهایی مانند دارو میوه و سایر خوراکی ها و سایر اقلام ضروری را عرضه میکنند مشارکت خواهند داشت.

   تمام نیروهایی که در این مدت مشارکت و به خدمت گرفته خواهند شد اعم از بسیج ارتش نیروهای داوطلب مردمی نیروهای فروشگاه ها و ..  از نظر سلامت مورد تست از طرف بهداشت و درمان قرار خواهند گرفت و هنگام انجام وظیفه پروتکل های بهداشتی را نیز دقیقا رعایت خواهند نمود همچنین خودروهای مورد استفاده کاملا ضد عفونی خواهد شد  تا با رساندن کالا یا خدمتی به دست شهروندان عاری از ویروس باشد.

   به تمام خانوارها با توجه به تعداد آن خانوار برای تامین نیازهای ضروری در این یک ماه و هزینه هایی مانند آب برق تلفن اینترنت و ... مبلغی کارشناسی شده پرداخت شود (به صورت مساوی اگر یکنفره A تومان دریافت کند ۵ نفره A*5 باشد) و فارغ از غنی یا فقیر کارمند یا کاسب و....  

   تمام نیروهایی که اجبارا در این یک ماه با توجه به تصمیمات ستاد ملی بایستی خدمت نمایند مانند کادر درمانی، خدمات رساندن کالا،  کادرانتظامی، بسیج، ارتش و.....  حقوق و دستمزدی کارشناسی شده جداگانه در نظر گرفته شده و پس از پایان یک ماه به حساب آنها واریز گردد.

   جهت آمادگی مردم و به حداقل رساندن اعتراضات شهروندان و کاهش مشکلات نیروهای انتظامی تبلیغات گسترده صدا وسیما و سایر رسانه های ارتباط جمعی و مهمتر از آن تبلیغات شهری ضروری و خیلی ضروری خواهد بود.

   اما چگونه ؟

   با یک حساب سرانگشتی به سادگی قابل فهم است : ویروس کرونا یک دوره ۱۴ روزه دارد و این یک ماه شامل دو دوره ۱۴ روزه میباشد و اگر در این مدت به خوبی این طرح انجام شود خصوصا ممنوعیت کامل خروج مردم از منزل و تست افرادی که مشارکت خواهند داشت،  با قاطیعیت میتوان گفت زنجیره انتقال ویروس قطع و به نابودی آن منجر خواهد شد.

   هر چند که پس از یک ماه به معضل کم بود کالاهای مصرفی و ضروری برخورد خواهیم نمود اما بی گمان بزودی جبران خواهد شد.

   برای حفظ سلامتی پس از آن نیز کنترل مرزها هنگام ورود مسافر و انجام تست کرونا الزامی است حتی اگر لازم باشد در موارد مشکوک  برخی مسافران ورودی ۱۴ روز قرنطینه شوند از الزامات غیر قابل اغماض خواهد بود.

   درغیر اینصورت با این اوضاع و احوال که زمان ساخت واکسن یا دارو مبهم است، باید منتظر ایمنی گله ای ویروس کرونا یا امیدوار به گرمای اواخر بهار و فصل تابستان که تا کنون هم مشخص نشده تاثیر گرما به چه میزان است باشیم و اینکه چه تعدادی از عزیزان از دست خواهند رفت یا چه بر سر اقتصاد خواهد آمد و چند نفر به اصطلاح معروف به خاک سیاه می نشینند.

    رضا طاهری نژاد ۲۵-۱-۱۳۹۹